Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Reportáže z akcí

REPORTÁŽE Z AKCÍ

Bílichovská bludička a Bilfest přivedly k rybníku závodníky i vyznavače muziky (2023)

Na louce u soukromého chovného rybníka v Bílichově se poslední srpnovou sobotu uskutečnil 2. ročník srazu historických aut a motocyklů Bílichovská bludička. Desítky veteránistů se vydaly na šedesátikilometrovou trasu po okolních vesnicích. Ranní déšť sice nevěstil právě nejpočetnější účast, nicméně po pár hodinách se počasí umoudřilo a vyšlo sluníčko. A pamatováno bylo u rybníka nejen na motoristy. Součástí akce byl až do sobotní noci hudební country folkový festival Bilfest, kde se na pódiu vystřídaly kapely Country parta, Mandala, Někdy dobrý, Dudas Band, Volné podání a Na plotě. Také občerstevní bylo vydatné včetně výtečného guláše z polní kuchyně.

zdroj: kladensky.denik.cz

https://kladensky.denik.cz/zpravy_region/bilichovska-bludicka-a-bilfest-privedly-k-rybniku-zavodniky-i-vyznavace-muziky-2.html

Zdroj: https://kladensky.denik.cz/zpravy_region/bilichovska-bludicka-a-bilfest-privedly-k-rybniku-zavodniky-i-vyznavace-muziky-2.html 

Masopust v Bílichově

Tradiční masopust v Bílichově se uskutečnil v sobotu 18. ledna. Do průvodu vyrazila bezmála celá vesnice. Nechyběly postavy jako ženich a nevěsta, medvěd, vodník, Červená karkulka, klaun, řádová sestra a další. Po průvodu následovalo skolení medvěda a posléze večerní zábava na sále.

zdroj: kladensky.denik.cz

https://kladensky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-masopust-v-bilichove-20200118.html

Zdroj: https://kladensky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-masopust-v-bilichove-20200118.html

 

V Bílichově přivítali patnáct nových občánků

Bílichov - Vítek, Klárka, Krýša, Samanta, Radek, Petruška, Ládík, Péťa, Marek a další jména zněla v sobotu dopoledne Kulturním domem v Bílichově. Obec totiž zažila velmi nevšední událost. V novodobé historii vesnice se tam uskutečnilo vůbec první vítání občánků.
Zdroj: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/v-bilichove-privitali-patnact-novych-obcanku-20170604.html

Starosta Bohuslav Ježek pozval do místního kulturního domu celkem patnáct ratolestí ve věku od nuly do patnácti let, aby je slavnostně přivítal mezi občany a společně s kolegy jim předali dárky na památku. Vzhledem k tomu, že obec letos slaví 610. výročí od svého založení, pojali Bílichovští událost mimořádně slavnostně a každému občánkovi či občance věnovali knížku, pamětní minci obce, polštářek se jménem a tašku se znakem Bílichova. Kromě tohoto slavnostního aktu se na hřišti vedle kulturního domu uskutečnil ještě i zábavný den dětí k jejich svátku, který byl plný her a dovádění.
Zdroj: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/v-bilichove-privitali-patnact-novych-obcanku-20170604.html

zdroj: kladensky.denik.cz

http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/v-bilichove-privitali-patnact-novych-obcanku-20170604.html

 

Bílichovem prošel masopust po dlouhých třiceti letech

Bílichov – Vodníci, šmoulové, včelky, ponocný, ale také například komín s čapím hnízdem. Takové masky nechyběly v masopustním průvodu, který se po dlouhých desítkách let uskutečnil v sobotu odpoledne v Bílichově.

Dominantou celé akce byl pak velký slaměný medvěd, jehož vedlo na řetězu několik sice malých, ale velmi odvážných strážců.
Účastníci se sešli před zdejším bývalým kravínem ve 14 hodin. Následně starosta obce Bohuslav Ježek předal průvodu právo projít vesnicí a také její symbolický klíč. Průvod po celou dobu provázela živá muzika.

Všechny masky, jichž bylo zhruba padesát, a velké množství přihlížejících se následně shromáždily v místním parčíku, kde byl zastřelen medvěd. Pak už následovalo posezení v kulturním domě, na které volně navázala večerní masopustní zábava.

zdroj: kladensky.denik.cz

Kladenský deník

BEZVA DEN NA BÍLICHOVĚ 2.8.2014

SLOUPEK DANIELY ŘEČÍNSKÉ

Dříve bylo více casu, ale také chuti

„Retro film z života na Bílichove byl krásný. Starousedlíci se při jeho sledování usmívali od ucha k uchu. Sálem se nesly výkřiky: „Hele Josef!“ „Koukej, to je náš děda.“ „To jsme byli ještě mladý!“ Někteří se na snímek museli podívat i víckrát, aby se přesvědčili, že pán na vozíku je skutečně Karel a ne František a že v tom a tom roce skutečně ještě nebyl postavený dům na konci vesnice. Největší smích se ozval při dekorování vítězů závodu fréz, kdy šampiónu věšeli na krk věnce buřtu. Mladší generace při tom jen kývaly hlavou. Nic takového neznají. Masopust, máje, různé závody, společné závody a tak dále. Jak všichni říkají: „Tehdy na to měli lidi čas.“ Dodávám a především chuť. Současná doba a lidé na nic takového není. Bohužel. Večer přijdou všichni z práce. Ohřejí si jídlo, zasednou k seriálu a pak usnou. Tak to jde pět dní v týdnu. A pokoušet se při tom ještě o nějaký společenský život? To nepřichází v úvahu. Ale to by ještě nebylo to nejhorší. Všude se najde ještě pár lidí, kteří chtějí něco zažít. Připraví akci, lidé na ní přijdou, ale myslíte si, že to jakoukoliv snahu ocení?“

zdroj: Kladenský deník 4.8.2014

Kladenský deník 4.8.2014

Kladenský deník 4.8.2014

Kladenský deník

 

BEZVA DEN NA BÍLICHOVĚ ANEB 605 LET OBCE

plakát Bezva den na Bílichově

OSVĚTOVÁ BESEDA POZDEŇ NA BÍLICHOVĚ 4.8.2012

Napsali o Bílichovu Slánské listy.jpg

VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA 2012

VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA 2012

VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA 2012

VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA 2012VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA 2012VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA 2012VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA 2012

NOVOROČNÍ OŇOSTROJ

NOVOROČNÍ OŇOSTROJ

Ohňostroj Bilichov_2012

Ohňostroj Bilichov_2012Ohňostroj Ohňostroj Bilichov_2012Ohňostroj Bilichov_2012

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU A VÝSTAVA BETLÉMŮ

MARTINSKÝ LAMPIÓNOVÝ PRŮVOD

BÍLICHOVSKÁ DRAKIÁDA

VÁCLAVSKÁ VESELICE

HONBA ZA BÍLICHOVSKÝM POKLADEM

BEZVA DEN NA BÍLICHOVĚ SE SETKÁNÍM RODÁKŮ

P7140362.JPG

P7140363.JPG

P7140366.JPGP7140364.JPGP7140361.JPGP7140374.JPG

DĚTSKÝ DEN NA BÍLICHOVĚ 2011

VELKÝ SLET „malých i velkých“ BÍLICHOVSKÝCH ČARODEJNIC 2011

Duben_11_pozv_carodejA3.jpg

P4210233.JPG

P4210247.JPG[1].jpgP4220252.JPGP4210240.JPGP4210236.JPG

VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA 2011

Velikonoční výstavka[1].jpg

P4070038.JPG

Oslava 100letého výročí MDŽ

Oslava MDŽ 5.3.2011
Dne 5.3.2011 jsme v pohostinství u p. Houšky oslavili 100leté výročí "Mezinárodního dne žen". Za OÚ Bíluchov všem přítomným ženám popřál Vše nejlepší starosta obce. K pohodové náladě a k tanci nám přijela zahrát Lenka Ducháčková z Mělníka. Všem přítomným pánům ukázal bílichovský "Fred Aster" pan Hora jak se to má "roztočit" na parketu viz FOTOGALERIE.

MDŽ

8. březen je dnem, kdy se v mnoha zemích světa slaví Mezinárodní den žen, jehož historie sahá až do přelomu 19. a 20. století. Mnozí našinci by však tento svátek nejraději viděli v propadlišti dějin, jelikož jej zřejmě považují za výhradní výtvor bývalého režimu. A jeho původní smysl neznají či nechtějí znát. Je samozřejmě pravdou, že MDŽ bylo komunistickým režimem silně zneužito, avšak takový Den matek byl zase zneužit fašisty a také se nad tím dnes nikdo příliš nepozastavuje. V období změn, které následovalo po revoluci v roce 1989, byl tedy Mezinárodní den žen jako nepatřičný z kalendáře opravdu vyškrtnut. Statut významného dne mu byl navrácen až v roce 2004.

Historie MDŽ

Mezinárodní den žen se nezrodil jako svátek. Na počátku byla stávka amerických žen pracujících v textilních továrnách, která se uskutečnila v roce 1857. Tyto ženy se chtěly domoci zlepšení pracovních podmínek. Ono toto období bylo dobou expanze a rychlého nárůstu populace, ale také dobou silné sociální nestability. Ženy začaly masově vstupovat do sféry placeného zaměstnání, avšak pracovní podmínky i výdělky byly ubohé. Proto začaly vznikat první odborové svazy. V roce 1903 vznikla v USA Women´s Trade Union League, která o pět let později stála v čele stávky v newyorské textilní továrně. Tehdy přes 20 tisíc zaměstnankyň stávkovalo po 13 mrazivých zimních týdnů za zlepšení pracovních podmínek a zvýšení mezd. Majitel továrny se odmítl jejich požadavky zabývat a většina žen přišla o práci. Situace v továrně však měla tragické vyústění v roce 1911. Při požáru budovy s falešnými požárními východy, zamčeným hlavním vchodem a halami plnými hořlavin zahynulo mnoho žen. Na základě této události se nakonec ženským aktivistkám podařilo dosáhnout mnohých změn v americkém pracovním právu.

Paradoxem je, že pouhý týden před touto tragédií proběhly v Německu, Rakousku a Dánsku oficiální oslavy prvního Mezinárodního dne žen. Návrh na ustanovení tohoto svátku byl totiž přijat již o rok dříve na Mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani. Tehdy ještě nebyl určen konkrétní den, až později se datum MDŽ ustálilo na druhé březnové neděli a následně na 8. březnu.

Ruské ženy MDŽ poprvé oslavily v roce 1913, v únoru 1917 pak vyšly do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila mimo jiné i volební právo žen.

V roce 1975 pak byl Mezinárodní den žen oficiálně uznán i organizací OSN a v důsledkou toho jej přijaly mnohé národní vlády. Přestože již uplynulo mnoho let a mnohé z požadavků prvních průkopnic a průkopníků byly naplněny, zůstává problematika rovných práv stále živá. A tak připomínat si dnes Mezinárodní den žen znamená podepsat se pod požadavek rovných příležitostí v rodině, vzdělání i zaměstnání a posílení postavení žen ve světovém měřítku.

Zdroj:http://www.atriumcafe.cz/inpage/mdz/

Oslava MDŽ 5.3.2011

Oslava MDŽ 5.3.2011Oslava MDŽ 5.3.2011Oslava MDŽ 5.3.2011Bílichovský

MAŠKARNÍ MERENDA PRO DOSPĚLÉ

MAŠKARNÍ MERENDA PRO DOSPĚLÉ
19.2.2011 od 20:00h se uskutečnila v místním pohostinství na Bílichově "MAŠKARNÍ MERENDA PRO DOSPĚLÉ". K tanci a poslechu nám hrála Lenka Ducháčková z Mělníka (DUCH z Mělníka). Byla připravena bohatá tombola. Celý večer probíhal v pohodovém DUCHu. Za rok se těšíme na lepší počet "maskovaných" účastníku. Další foto naleznete ve fotogalerii.

MAŠKARNÍ MERENDA PRO DOSPĚLÉ

MAŠKARNÍ MERENDA PRO DOSPĚLÉMAŠKARNÍ MERENDA PRO DOSPĚLÉMAŠKARNÍ MERENDA PRO DOSPĚLÉMAŠKARNÍ MERENDA PRO DOSPĚLÉ

MAŠKARNÍ KARNEVAL PRO DĚTI

MAŠKARNÍ KARNEVAL PRO DĚTI
Kulturní výbor OÚ Bílichov uspořádal 19.2.2011, pro naše nejmenší "Dětský maškarní karneval". Celým karnevalem děti provázel "KLAUN KRISTYÁN" a sklidil ohromný úspěch nejen u našich nejmenších, ale i dospěláků. Na závěr měl Klaun Kristyán připravené překvapení v podobě mláděte krajty AJTY. Všem děkujeme, že se zúčastnili v tak hojném počtu - pohostinství bylo skoro "na prasknutí". Foto doplníme po obdržení materiálu od našich fotografů.

MAŠKARNÍ KARNEVAL PRO DĚTI

20080101_299_01.JPG20080101_336_01.JPG20080101_325_01.JPG20080101_324_01.JPG

VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ

PC240001.JPG
Dne 24.12.2011 od 15:00h proběhlo v budově OÚ Bílichov již tradiční "Vánoční zpívání". Vánoční koledy nám zahráli Bohoušové Ježkové.

PC240005.JPG

PC240002.JPGPC240006.JPGPC240007.JPG

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

Fotografie035.jpg
Dne 5.12.2011 od 15:15h uspořádal Obecní úřad v Bílichově - kulturní výbor pro děti Mikulášskou nadílku. Na začátku měli děti možnost shlédnout loutkové představení "Divadla Harmonika" Kouzelný hrnec. Po čtvrté hodině se ozval "buchot" na dveře a do prostor místního pohostinství na Bílichově vstoupil Mikuláš s doprovodem a začala nadílka. Účast můžete shlédnout na přiložených fotografiích. Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě této akce.

Fotografie046.jpg

Fotografie040.jpgFotografie039.jpgFotografie043.jpgFotografie037.jpg

MARTINSKÝ LAMPIÓNOVÝ PRŮVOD

PB130746.JPG
Dne 13.11.2010 se uskutečnil "Martinský lampiónový průvod". Sraz byl v 17:00h před budovou Obecního úřadu. V 17:15 se průvod vydal po plánované trase: od OÚ po Drahách přes Habeš ke Křížku a zpět na OÚ, kde na každého účastníka čekalo malé občerstvení v podobě "Martinských rohlíčků a teplého čaje. Každý z účastníků obdržel též leták s "Legendou o sv. Martinovi a receptem na Martinské rohlíčky. Poděkováním pořadatelům byla hojná účast, která doufáme bude i na dalších připravovaných akcích o kterých Vás budem včas informovat. Zvláštní poděkování patří manželům Martiníkovým za bezplatné dodání surovin na rohlíčky a p. P.Šánové za jejich výrobu.
OÚ Bílichov

PB130748.JPG

PB130751.JPG[1].jpgPB130757.JPGPB130760.JPGPB130765.JPG

SRAZ RODÁKŮ 2010

Sraz rodáků 20108.JPG
Jednou z nich je vesnice Bílichov na Slánsku. Tamní obyvatelé se v sobotu sešli na hřišti za obecním úřadem, aby společně, u příležitosti 603. výročí založení obce, poseděli, popovídali si a zazpívali.

Jak Kladenskému deníku prozradil bílichovský starosta Bohuslav Ježek, důvodů k pořádání sešlosti bylo hned několik. „Podnětem bylo jednak ukončení tohoto volebního období, dále zavedení hlavního vodovodního řadu do obce a v neposlední řadě oblíbený sjezd bílichovských rodáků,“ vyjmenoval starosta.

S nápadem na pořádání akce prý přišli sami obyvatelé. „Zastupitelstvo obce reagovalo na přání obyvatel a příznivců Bílichova, kteří po úspěšné oslavě k výročí šest set let v roce 2007 žádali o podobnou oslavu i nyní,“ vysvětlil Bohuslav Ježek.

Od účasti většinu lidí neodradil ani vytrvalý hustý déšť, který se na Bílichov od rána snášel. Příchozí měli navíc k dispozici kryté posezení, stanové občerstvení a obě místní pohostinství. Muzika hrála téměř nepřetržitě. Po úvodním slovu Bohuslava Ježka se mikrofonu chopil orchestr Žižkovanka následovaný velmi populární dvojicí harmonikářů Duo BoBo. Až do nočních hodin se o zábavu starali pánové Obr a Syrůček.

Zájemci si také mohli prohlédnout výstavu fotografií Daniela Macka. Snímky zachycující Bílichov byly k dispozici v budově obecního úřadu.

Samotný začátek signalizoval, že akce se bude odvíjet především v přátelském a zábavném duchu. Když se za zatáčkou mihlo známé vozidlo Tatra 603, nikdo ještě netušil, že z něj za okamžik bude vystupovat starosta Ježek.

Napadlo nás, že když je výročí 603 let, bylo by takové uvítání vtipné. Vůz jsme sehnali přes internet,“ podotkl starosta, který nezapomněl vzpomenout na všechny, kdo na akci přišli.

„Děkuji rodákům a zúčastněným, že i v proudech vody jim stálo za to slavit a pobavit se na našem Bílichově. Také děkuji organizátorům a všem, kteří akci připravili, především hlavnímu organizátorovi slavnosti Ladislavu Šánovi,“ uzavřel starosta Bohuslav Ježek.

Zdroj: kladensky.denik.cz

http://kladensky.denik.cz/kultura_region/bilichivslavil20100809.html

Sraz rodáků 201010.JPG

Sraz rodáků 20106.JPGSraz rodáků 20103.JPGSraz rodáků 201014.JPGSraz rodáků 201023.JPG

DOMA NENÍ NIKDO PROROKEM, PŘESTO JSOU BOHOUŠKOVÉ TŘETÍ

"Slaný - Oblíbená dvojice harmonikářů duo BoBo ze Slaného, kterou znají dnes milovníci klasiky i akordeonů daleko za hranicemi kladenského regionu, obsadila v anketě Muzikant Kladenska krásné třetí místo. Postoupila tím do krajského kola soutěže, kde jí můžete i vy věnovat svůj hlas na stránkách či webu Kladenského deníku až do 7. května."

Oba muzikanti v podání Bohuslava Ježka seniora a Bohuslava Ježka benjamina jsou známými a kamarády oslovováni spíše jen jako Bohouškové nebo Ježci. Dvojice složená z dědy a vnuka hraje již od roku 2005.

Bohouš starší je muzikantem dlouhá léta a hudba mu byla denním chlebem i za dob jeho působení ve slánském armádním souboru. Sám třímal v rukou harmoniku už jako malý capart. Jablko, byť ob generaci, nepadlo ale daleko od stromu a Bohouš nejmladší doslova podědil lásku k hudbě a také on se s harmonikou denně mazlí už od pěti let.

Jeho úplně první byl papírový hudební nástroj. Harmoniku coby hračku dostal od strýčka v Bílichově a od té doby ji nedal z ruky.

Nyní je malému muzikantovi pouhých jedenáct roků, ale společně s dědou sklízí úspěchy i na velkých pódiích. Hned první rok uspěl na Dětské portě v Příbrami a dále vystupoval i před tři a půl tisícovým publikem na benefici v pražském kongresovém centru Děti dětem.

„Na papírovou harmoniku jsem se naučil ještě před nástupem do základní školy. Tehdy jsem uměl asi šest písniček. Potom jsem poprosil dědu, jestli by mě nezačal učit i složitější věci. Moje první opravdová harmonika byla značky Hohner. Úplně jako první jsem doprovázel sbor dětí na Ostrově ve Slaném, který jsem navštěvoval. Od té doby cvičím s dědou pravidelně, a to každé ráno ještě než začne škola,“ řekl malý harmonikář.

Podle jeho slov je harmonika v současné době jeho největším životním koníčkem stejně jako pro dědu a společně cestují pravidelně po vlastech českých, kde baví nadšené publikum.

„Doma není nikdo prorokem, tak nás paradoxně zvou ze všech nejčastěji milovníci české i světové klasiky z východních Čech či Moravy. Tam je doslova hlad po této muzice a publikum to umí náležitě ocenit. Podle hlasů v anketě Kladenského deníku je ale patrné, že nás mají stále rádi i posluchači u nás a z toho mám obrovskou radost,“ doplnil vyprávění Bohuslav Ježek senior.

Široký repertoár harmonikářské dvojice je lákadlem napříč generacemi, kde nechybí klasika ve společenském hávu, staré pražské melodie, kterou duo BoBo předvádí v dobových kostýmech pražských Pepíků. Podle gusta pořadatelů se dokáží hodit do gala i v country stylu či coby ostřílení mořští vlci v námořnických oblečcích.

Zdroj: kladensky.denik.cz

http://kladensky.denik.cz/kultura_region/bobo20100429.html

MIKULÁŠKA NADÍLKA 2009

PC050412.JPG
Dne 5.12.2009 od 14:30h uspořádal Obecní úřad v Bílichově společně s BISklubem pro děti Mikulášskou nadílku. Členky BISklubu připravily balíčky s cukrovím, které rozdaly při vstupu všem zúčastněným dětem. Na začátku měli děti možnost si zatancovat na písničky z pohádek. Po třetí hodině se ozval "buchot" na dveře a do prostor místního pohostinství na Bílichově vstoupil Mikuláš s doprovodem a začala nadílka. Účast můžete shlédnout na přiložených fotografiích. Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě této akce.

Pozvánka Mikuláš[1].doc

PC050397.JPG

PC050416.JPGPC050413.JPGPC050419.JPGPC050418.JPG

DĚTSKÝ DEN NA BÍLICHOVĚ

30.5.2009

FILIPOJAKUBSKÁ NOC

30.4.2009

P4300724.JPG

DĚTSKÝ KARNEVAL

P2140354.JPG
V sobotu 14. února od 14:00 hodin se místní pohostinství stalo rejem masek. Na plánovaný dětský karneval, který pořádal klub BIS spolu s OÚ, přišla nebývalá účast - přes třicet dětí.
Po přivítání starostou obce Ing. Ježkem nastalo pózování pro fotografy a porotu, která měla na závěr určit nejhezčí masky. S ohledem na hojnou účast se porota rozhodla sepsat masky v kategorii do 6let a nad 6let. Poté rozhodla o losování v obou kategoriích. Překvapením pro všechny přítomné bylo "kdo" bude masky losovat - o tom až dále. Organizátoři pro účastníky karnevalu připravili bohatý program - lovení zlatých rybek, házení balonkem na cíl, soutěž o nejhezčí obrázek atd.
Závěrečné udílení cen za masky bylo asi úplně nejtěžší. Ale jak již bylo uvedeno neobešlo se bez překvapení. Závěrečný los masek přišli provést tři sudičky, které po losování masek též obdarovaly autory všech odevzdaných obrázků.

Na závěr patří poděkování všem, keří se zasloužili o zdárný průběh celého odpoledne. Dík patří členkám BISklubu - konkrétně paní Kubálkové za výrobu kostýmů pro sudičky a všem třem sudičkám pí. Bakalářové, Hurtové a Kubálkové, manželům Martiníkovým za ceny do tomboly a pomoc při přípravě, paní Pavlíně Ježkové za výzdobu a paní Petře Šánové za organizaci celého odpoledne.

Přikládáme foto z celé akce.

P2140367.JPG

P2140364.JPGP2140377.JPGP2140362.JPGP2140354.JPG[1].jpg

Martinská posvícenská zábava

16.11.2008 Martinská posvícenská zábava
Děkujeme všem členkám BISklubu, že včas zajistily hudbu pro uspořádání Martinské posvícenské zábavy. Zabezpečily distribuci pozvánek a postaraly se o hladký průběh akce. Odměnou za to jim je hojná účast na zábavě.

POZVÁNKA na VELKÝ SLET MALÝCH ČARODEJNIC a VELKOU FILIPOJAKUBSKOU NOC

POZVÁNKA na VELKÝ SLET MALÝCH ČARODEJNIC a VELKOU FILIPOJAKUBSKOU NOC

DĚTSKÝ KARNEVAL

P2090048.JPG
V sobotu 9. února od 14:00 hodin se místní pohostinství stalo rejem masek. Na plánovaný dětský karneval, který pořádal klub BIS spolu s OÚ, přišla nebývalá účast téměř třiceti dětí.
Po přivítání Machem a paní Kadrnožkovou nastalo pózování pro fotografy a porotu, která měla na závěr určit nejhezčí masky. Poté se rozběhlo házení na terč v podobě šáši pro nejmenší i větší účastníky za sladké dobrůtky.
Reji masek přijela zahrát i hudba.
Závěrečné udílení cen za masky bylo asi úplně nejtěžší. Jak je vidět na fotografiích, není se čemu divit. A tak byla vyhlášena první tři místa v kategorii do 4 let a v kategorii nad 4 roky. Ostatní získali alespoň cenu útěchy - diplom za účast.

Na závěr patří poděkování především klubu BIS, zástupci OÚ a paní Pavlíně Ježkové za přípravu a organizaci.

P.S. Velký ohlas měla prý i zábava s hudbou pro dospělé, která od odpoledně večerních hodin navázala na karneval.

Uvítání Machem a paní KadrnožkovouP2090018.JPGP2090019.JPGP2090027.JPG[1].jpg

P2090029.JPGP2090037.JPGP2090034.JPGP2090023.JPG[1].jpg

P2090051.JPGP2090053.JPGP2090056.JPGP2090043.JPG

P2090058.JPG[1].jpgP2090033.JPG[1].jpgP2090032.JPGP2090046.JPG

P2090030.JPGP2090031.JPGP2090026.JPGP2090017.JPG

P2090057.JPGP2090060.JPGP2090028.JPGP2090055.JPG

Vánoční zpívání a novoroční ohňostroj

Podobně jako v loňském roce i letos (2007) jsme si popřáli na Štědrý den po "vánočním zpívání" a přivítali nový rok 2008 ohňostrojem.

PĚKNÁ

Tak jsme v pondělí 12.listopadu slavili Pěknou. Protože Martin přijel tentokrát opravdu na bílém koni, počasí bylo nevlídné, ale v našem místním pohostinství to tentokrát nevadilo. Sešli jsme se k 16:00, ženy připravili pohoštění a po 17:00 hodině se dostavila i hudba ve složení dvou mladých žen.
Věříme, že se zábava líbila .... protože podle některých zdrojů se slavilo do 3 do rána :-)
Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se na konání akce podíleli .

A jako vždy přidáváme pár fotek...

PB120082.JPG

PB120091.JPGPB120079.JPGPB120077.JPGPB120092.JPG

PB120094.JPG[1].jpg

PB120091.JPG[2].jpgPB120089.JPG[1].jpgPB120093.JPGPB120078.JPG[1].jpg

BÍLICHOVSKÁ STOPA

Dne 28.9.2007 se uskutečnil první ročník Bílichovské stopy. I přes nepřízeň počasí se na start před obecním úřadem dostavilo 23 účastníků. Nejmladší ze zúčastěných byla Emička Steinbergová, které je 6 měsíců. Trasa stopy byla vybrána v délce 5 km - Obecní úřad - Vápenka - les - hájovna a zpět. Pro všechny účastníky bylo připraveno malé pohostění, včetně horkého zákusku ve formě svařeného vína. Každý po absolvování stopy obdržel upomínkový certifikát. Obecnímu úřadu (jmenovitě Bohoušovi Ježkovi) a BISce děkujeme za vzornou přípravu i přes nepřízeň počasí. Všem stopařům dík za to, že je neodradilo špatné počasí.

ŠACHOVÝ TURNAJ BÍLICHOV

Dne 29.9.2007 se uskutečnil v místním pohostinství na Bílichově ŠACHOVÝ TURNAJ. Turnaje se zúčastnilo šest hráčů. Celý průběh turnaje provázela pohodová nálada všech zúčastněných. Obecní úřad ve spolupráci s p. Sosnou zabezpečil občerstvení, pro první tři hráče bohaté ceny a pro všechny zúčastněné upomínkový předmět. Uvádíme umístění hráčů: 1.místo p.Sosna, 2.místo p.Hudík, 3.místo p. Duyong, 4. místo p.Svoboda, 5.místo p. Bína, 6.místo pí.Šánová. Všem hráčům patří dík za účast - Obecnímu úřadu a p. Sosnovi za výbornou přípravu.

P9290046.JPG

P9290036.JPGP9290040.JPGP9290041.JPGP9290044.JPG

ŠACHOVÝ TURNAJ BÍLICHOV

Dne 29.9.2007 od 14:00h se uskuteční v místním pohostinství na Bílichově ŠACHOVÝ TURNAJ. Ceny pro první tři hráče jsou zajištěny. Každý z aktivních hráčů obdrží upomínkový předmět. Všechny srdečně zve Obecní úřad v Bílichově.

BÍLICHOVSKÁ STOPA

Dne 28.9.2007 se uskuteční BÍLICHOVSKÁ STOPA. Sraz účastrníků je před Obecním úřadem ve 13:00h. Trasa STOPY je 3,6 a 10 km. Občerstvení a diplom pro účastníky zajištěn. Všechny srdečně zve Obecní úřad Bílichov.

OSLAVY 600 LET BÍLICHOVA

P8040006.JPG
V sobotu 4. srpna 2007 proběhly oslavy 600 let založení naší obce. Za krásného letního počasí se již kolem poledne začali scházet lidé k avizované akci. Od 13:00 byla otevřena výstavka Bílichov ve fotografii. Zde se dali zakoupit i propagační předměty Bílichova. Vlastní oslavy zahájil krátkým proslovem místostarosta obce, pan Bohuslav Ježek. Pak již začala zábava a to nejprve hudebním akordeonovým vystoupením pana Holce a jeho hostů, místních rodáků, pana B. Ježka nejst. a B. Ježka nejml. (námi zvaní Duo Ježečci). Toto trio pak vystřídala se svými evergreeny hudební skupina Melodie. Od 20:00 pak k poslechu i k tanci zahrála country skupina Kotlíci. To už se akce dostala do fáze společenské zábavy a jak je vidět byť z tmavých fotografií, lidé se bavili a nebylo jich málo ani v pozdních hodinách. O půlnoci pak vše zakončil slavnostní ohňostroj.

P8040011.JPG

P8040009.JPGP8040012.JPGP8040013.JPGP8040014.JPG

P8040020.JPG

P8040024.JPG

P8040028.JPGP8040033.JPGP8040039.JPGP8040041.JPG[1].jpg

P8040034.JPG

P8040045.JPG[1].jpg

P8040048.JPGP8040043.JPGP8040059.JPGP8040061.JPG

P8040065.JPG

P8040066.JPG

P8040052.JPGP8040053.JPGP8040063.JPGP8040067.JPG

P8040075.JPGP8040076.JPGP8040077.JPGP8040079.JPG

Znak a vlajka obce

bilichov-znak_prapor[1].jpg
V současné době je vítězný návrh erbu a vlajky obce v Poslanecké sněmovně (viz. obrázek).
Znak obce je tvořen kýchavicí černou (díky níž bylo od 1.7.2007 prohlášeno Bílichovské údolí za národní přírodní památku) v zelenobílém poli.

Rekonstrukce hřiště

P7310380.JPG
V červenci 2007 proběhla rekonstrukce dětského hřiště a instalace nových herních prvků. Na financování se podílel Středočeský kraj prostřednictvím účelové dotace z fondu sportu a volného času (40.000,-). Zbylé náklady uhradila obec.
Poděkování patří i dobrovolníkům, kteří se na rekonstrukci podíleli.
Nové komponenty mají certifikát o splnění požadavků na veřejná dětská hřiště dle EU.
O tom, že se dětem hřiště líbí a že jim zde něco takové již dlouho chybělo, svědčí i fakt, že ještě před tím, než bylo hřiště kompletně dokončeno, bylo plné dětí.
Teď lze jen doufat, že nám nové hřiště po nějakou dobu vydrží :-)
Doprovodné fotografie ukazují stav hřiště před rekonstrukcí, vlastní rekonstrukci a stav po dokončení.

P6190234.JPGP6190235.JPGP7240370.JPGP7220368.JPG

P7240371.JPGP7240374.JPGP7290375.JPGP7240369.JPG

P7220365.JPGP7240372.JPGP7290376.JPGP7310383.JPG

Den dětí na Bílichově

P6010121.JPG
V pátek 1.6. jsme od 17:00 s našimi dětmi oslavovaly den dětí na místním hišti, které by v blízké době mělo projít již tak očekávanou rekonstrukcí. Pro děti byly připraveny nejrůznější soutěže a samozřejmě i ceny. Na závěr se opékaly buřtíky nad ohněm a rozdávaly se balónky :-) Z průběhu je zde zachyceno i pár fotografií a další najdete v odkazu Fotogalerie.

P6010115.JPGP6010117.JPGP6010122.JPGP6010123.JPG

P6010163.JPGP6010164.JPGP6010166.JPGP6010152.JPG

P6010145.JPGP6010147.JPGP6010150.JPGP6010154.JPG

Exkurze do Jižních Čech

19. května se konala exkurze do Jižních Čech, kterou chtěli někteří obyvatelé a příznivci Bílichova oslavit 600 let naší obce. Vyjížděli jsme v 5 hodin ráno a první zastávku jsme udělali v Čimelicích, kde se každoročně konají v místním zámeckém zahradnictví krásné výstavy květin. Letos tato výstava bude probíhat v srpnu. Druhou zastávkou byl Protivín, resp. protivínský pivovar Platan. Zde jsme měli možnost projít provozem s výkladem a na závěr ochutnat opravdu velmi mladé (a velmi studené :-)) pivo. Že nám již vyhládlo a přišla i chuť na pivo (mimochodem nejlepší z Platanu je platanská jedenácka) udělali jsme si přestávku na oběd v protivínské restauraci. Pak se jelo vesele na Hlubokou. Cílem nebyl tentokrát známý zámek Hluboká nad Vltavou, ale lovecký zámeček Ohrada spolu s přilehlou ZOO. Ohrada je známá svými exponáty z oblasi lesnictví, devařství, myslivosti a rybolovu a je součástí Národního muzea. Místní malá ZOO prošla (a stále ještš postupně prochází) rekonstrukcí a setkáme se zde především s místní faunou. ZOO je také známá např. svými úspěchy v návratu puštíků do volné přírody. Po této kulturní části jsme se přemístili do nedalekých Poněšic. Malé vesničky, která stejně jako my slaví letos 600 let vzniku. Zde mohli účastníci zájezdu uplatnit keramické kalíšky, které obdrželi začátkem výjezdu jako svoji jízdenku. V Poněšicích je malá rodinná palírna Ing. Ledajaksema, která produkuje velmi kvalitní destiláty, a to jak čisté, tak likéry v nejrozmanitějších balení. Komu při ochutnávce místní mok zachutnal, může kontaktovat pí. Šánovou a obdržet objednané zboží na dobírku. Po celou dobu panovala dobrá nálada, ale pravdou je, že v Poněšicích byla přímo skvělá. O dobrou hudbu se postaralo i "Duo Ježečci", kterým tímto moc děkujeme. Protože se nám ani nechtělo domů, udělali jsme si ještě poslední zastávku v Písku. Kamenný most, nejstarší v Evropě, byl v zapadajícím slunci opravdu nádherný. Navíc jsme měli možnost prohlédnout si i dílka z písku - sošky podél nábřeží. Je dobré snad ještě poznamenat, že na tom samém mostě se den před námi loučila s kariérou Katka Neumannová na umělém sněhu. A pak už jsme směřovali spokojeně ke svým domovům. Výlet se opravdu vydařil. Vše umocňovalo pěkné počasí a příjemná a pohodová jízda s naším příjemným a pohodovým řidičem, panem Prokopem, kterému bychom také chtěli srdečně poděkovat. Snad si brzy nějaký takový výletek opět zorganizujem.

PlatanPlatanPlatanPlatan

Hluboká - pohled přes Munický rybníkZámek OhradaV PoněšicíchV Poněšicích

V PoněšicíchV PoněšicíchV PoněšicíchV Poněšicích

V Poněšicích - BIS přebírá píšťalkyV Poněšicích - BIS přebírá píšťalkyV Poněšicích - odjíždímePísek

PísekPísek - sochy z pískuPísek - sochy z pískuPísek

Filipojakubská noc aneb Čarodejnice 2007

P4300040.JPG
V pondělí 30.4. navečer se na Bílichově konal slet čarodejnic. Čarodějná děvčata čiperně prolétla napříč vesnicí, občas přistála na některém místních dvorků, ale jen na chvilku. Vždyť noc filipojakubská je tak krátká a je jen jednou za rok.
Jak je vidno z přiložených fotografií, čarodejnice to byly veselé a přívětivé a tak nebylo třeba žádného pálení (... stejně by to pro velké sucho nešlo :-).

Doufáme, že všechny členky elitního čarodějného sboru dolétly bezpečně na svých košťatech zase zpět a příště nás opět poctí svojí návštěvou.

P4300042.JPGP4300047.JPGP4300049.JPGP4300050.JPG

P4300052.JPGP4300054.JPGP4300043.JPGP4300045.JPG

Vítejte!

Na tomto místě budou postupně zaznamenávány akce v roce 2007, které se budou na Bílichově konat. Začínají oslavy založení obce Bílichov. První písemné zprávy o nás jsou už od r. 1407.

Velikonoční výstavka se vydařila

sejmout0012.jpg
O víkendu 31.3 a 1.4. se konala již tradiční velikonoční výstavka, kterou pořádal klub BIS ve spolupráci s OÚ Bílichov.
Zájem byl nebývale veliký. Možná za to mohla i mediální podpora v Kladenském deníku :- ) (viz foto).
Velký zájem byl i o prodávané výrobky. K dostání byly kraslice, dekorativní předměty chráněné dílny Kašna, porcelán, proutěné výrobky i značkové australské víno od společnosti Pragmel po kterém se opravdu zaprášilo .-))

Věříme, že tradiční výstavka nezklame ani příští rok.

P4010020.jpg

P4010004.jpgP4010010.JPGP4010009.JPGP4010015.JPG

Zlatý Bohoušek!!!

Diplom Bludov 170307.jpg
V sobotu 17.3.2007 se konala Přehlídka harmonikářů v Bludově u Šumperka, o cenu Ády Rulíška, které se zúčastnil i občan Bílichova - Bohoušek Ježek nejml. V konkurenci 19 harmonikářů se umístil ve zlatém pásmu a stal se vítězem této soutěže.

Předvedl s doprovodem svého dědy Bohuslava nejprve slavnou polku Škoda lásky, potom skladbu Ády Rulíška mazurku Venkovanka a přednesovou skladbu Vzpomínka na
Cirkus Renz.

Bylo to jeho další velmi úspěšné vystoupení.

Děkujeme a gratulujeme Bohouškovi i jeho dědovi, které familiérně nazýváme Duo Ježečci, za reprezentaci Bílichova a Bohouškovi přejeme, ať mu úspěch a radost z hraní vydrží ještě na hodně dlouho.

Připravujeme soutěž!

sejmout0015[1].jpg
PŘIPRAVUJEME!
Obecní úřad připravuje v rámci oslav založení obce výstavu
fotografií Bílichova. Součástí bude soutěž o nejhezčí amatérskou
fotografii a nejhezčí dětský obrázek s tématikou Bílichova.
Zúčastnit se může každý. Proto prosím proberte svá alba, vytáhněte
fotoaparáty a děti vybavte pořádnými pastelkami. O pořádání akce
budete včas informováni.

Plánované akce v březnu a dubnu

V měsících březnu a dubnu plánujete tyto akce:
10.3. 2007 Vepřové hody a oslava MDŽ - detaily akce viz. níže
19.3. 2007 Přednáška Velikonoční zvyky (přednáší PhDr. Jiřikovská) na OU
31.3. - 1.4. 2007 Tradiční velikonoční výstavka od 13:00 do 17:00 na OU

Vepřové hody a MDŽ

P3100013.JPG
V sobotu 10. března jsme společně od 11:00 (oficiálně do 17:00) oslavili Mezinárodní den žen. Aby to pánům nebylo líto a přišli slavit s námi, konaly se zároveň Vepřové hody. Pan Ježek z našeho oblíbeného Dua Ježečci se postaral o chutnou vepřovou krmi v podobě ovaru a pravého zabíjačkového guláše. A ještě nám všem stihl spolu s Bohouškem zahrát k poslechu a pro radost.

Pak nastalo blahopřání přítomným ženám, čehož se ujali páni zastupitelé: B. Ježek ml. a L. Šána. Každá z žen obdržela narcisek jako první jarní vlaštovku. Ženy napekli sladké i slané chuťovky a tak se všem dobře sedělo, povídalo, zpívalo... prostě jsme se bavili :-) Alespoň pro ilustraci pár fotek....
Těšíme se na další podobnou akci.

Akci pořádal náš BIS klub.

P3100015.JPGP3100014.JPGP3100018.JPGP3100019.JPG

Mistr Kuchař na Bílichově

Dne 17. února zavítal mezi nás Mistr kuchař - p. Nodl ze Zichovce, aby nás receptochtivé naučil nějaké triky ze "studené kuchyně". Na akci, která se konala od 14:00 se dostavila téměř padesátka účastníků a k průběžnému u závěrečnému ochutnávání byly k dispozici kulinářské výtvory Mistra kuchaře. Ti, co přišli, tak mohli ochutnat několik druhů chlebíčků, plněná vejce či zhruba 6 typů salátů. Kromě toho shlédli i video se zajímavými akcemi a recepty a postupy na úpravu ryb či netradičního ovoce.

Akce měla velký úspěch, o čemž svědčí i článek, který vyšel 19. února v Kladenském deníku. Článek je naskenován v příloze a je také k dispozici na web stránkách:

http://kladensky.denik.cz/kladno/zpravodajstvi_kl/ZK20070219279956.html.

P1290299.JPG

Článek v Kladenském deníku.z akcez akcez akce

1. ročník Bílichovské šlápoty

1. ročník Bílichovské šlápoty se koná dne 27.1.2007 ku příležitosti oslav 600 let založení obce. Start i cíl je před Obecním úřadem

Program:
12:30 - Zápis do startovní listiny
13:00 START
cca 14:00 Cíl 1. trasy před OÚ, občerstvení a předání certifikátů
cca 15:15 Cíl 2. trasy před OÚ, občerstvení a předání certifikátů

POZOR!
Vzhledem k současnému průběhu počasí (orkán, sněhová kalamita) a nemožnosti vstupu do oblasti lesa je Bílichovská šlápota odložena prozatím na neurčito. O znovupořádání akce budete včas informováni. Děkujeme za pochopení. OÚ Bílichov

Lednový výstup na "Vencov"

8.1.2007 14:30

Novoroční ohňostroj

DSC01417.JPG
1. ledna 2007 jsme se sešli již od půl páté, abychom společně přivítali nový rok 2007 a zahájili oslavy založení obce Bílichov (600 let). Na 17:00 byl plánován zhruba 3 minutový ohňostroj. Počasí se po předchozí průtrži poněkud umoudřilo, i když silný vítr byl chvilkami nepříjemný. Příjemné bylo to, že jsme se mohli zahřát svařáčkem, který byl pro nás nachystán a nebo teplým čajem, který byl určen zejména dětem. O paté vypukl ohňostroj. Protože se drtivé většině produkce líbila a vesnice při té příležitosti vzhledem k silému větru "nelehla popelem" lze považovat tuto akci za úspěšný start roku 2007. :-)
Fotografové bohužel nezachytili průběh vlastního ohňostroje - asi je také tak zaujal ...

Přišli starší ....... mladí ....... i ti nejmenší.Zahříval nás svařák a čajík.